Technical Data
| Type | Electronic thermal sensor for temperature control, calibration and generation of a test certificate for inspection equipment monitoring |
| Brand | NANOCOLOR |
| Operation | Via touch screen of the heating blocks and the T-Set software |
| Detector | PT 1000 (95 mm length x 4 mm Ø) |
| Temperature range | 0–200 °C |
| Interfaces | RS232 |
| Long term stability | ± 0.1 °C |
| Accuracy | ±1 °C |
| Additional information | Certificate – Calibrated against adjusted thermometer |
| Precision | ±0.2 °C |
| Operating range | 10–40 °C max. 80 % relative humidity (non-condensing) |
| Power supply | Via RS232 |
| Dimensions | 75 cm (length) |
| Weight | 60 g |
| Warranty | 2 Years |
| CE certified | Yes |
| Scope of delivery | T-Set, software-CD, certificate and manual |
| Hazardous material | No |



