Technical Data
| Hazardous material | No |
| Method | Gas chromatography (GC) |
| Type | GC column |
| Brand | OPTIMA |
| Phase | OPTIMA FFAPplus |
| Composition | Nitroterephthalic acid modified Polyethylene glycol (PEG) / Polyethylene glycol-2-nitroterephthalate with optimized crosslinking |
| USP listing | G25, G35 |
| Polarity | Polar |
| Column inner diameter | 0.32 mm |
| Film thickness | 0.5 µm |
| Column length | 30 m |
| Recommended application(s) | Carboxylic acids, Cresols (hydroxytoluene, methylphenols), FAMEs, Gas chromatography, GC, Xylene (dimethylbenzene) |
| Tmax isotherm | 250 °C |
| Tmax temp. program | 260 °C |
| Housing type | Wall coated open tubular (WCOT) capillary column; internal wall of capillary is coated with a very fine film of liquid stationary phase |
| Hardware | Fused Silica coated with polyimide coiled/wound on metal cage |
| Cage size | 7″ (inch) |
| Integrated precolumn | No |
| Storage temperature | RT |
| Scope of delivery | 1x GC column coiled/wound on metal cage, user manual, certificate of analysis |



