Technical Data
| Platform | Qualitative test paper |
| Parameter | Antimony |
| Detection limit | Antimony – 5 mg/L Sb³⁺ |
| Color change | Antimony – yellow → orange-red |
| Length | 70 mm |
| Width | 20 mm |
| Shelf life (from production) | 2 Years |
| Storage temperature | 4−30 °C |
| Scope of delivery | 200 test strips in a plastic box |
| Hazardous material | No |



