Technical Data
| Platform | Qualitative test paper |
| Parameter | Bismuth |
| Detection limit | Bismuth – 60 mg/L Bi³⁺ |
| Color change | Bismuth – pale-yellow → orange-red |
| Length | 70 mm |
| Width | 20 mm |
| Shelf life (from production) | 2 Years |
| Storage temperature | 4−30 °C |
| Scope of delivery | 200 test strips in a plastic box |
| Hazardous material | No |



