Technical Data
| Platform | Semi-quantitative test strips |
| Parameter | Calcium |
| Brand | QUANTOFIX |
| Gradation | Calcium – 0 • 10 • 25 • 50 • 100 mg/L Ca²⁺ |
| Color change | Calcium – yellow → red |
| Evaluable on reflectometer | No |
| Method | Calcium – Glyoxal-bis(2-hydroxyaniline) |
| Additional reagent | Yes |
| Storage temperature | 4–30 °C / 39–86 °F |
| Shelf life (from production) | 2.5 Year(s) |
| Scope of delivery | 60 test strips in a tube, additional regaents, instruction leaflet in a box |
| Gross weight (incl. packaging) | 186 g / 0.41 lbs |
| Packaging dimensions | 148 x 122 x 40 mm / 5.83 x 4.80 x 1.57 Inch |
| Hazardous material | Yes |



