Technical Data
| Measure principle | Inductive conductivity sensor regulated in temperature |
| Measure ranges conductivity | 0,0 –100,0 mS/cm |
| Resolution | 0,01 |
| Accuracy | +/- 1 % of the full range |
| Measure range salinity | 5-60 g/Kg |
| Working temperature | 0°C to 50°C |
| Temperature compensation | NTC or external measure |
| Accuracy T°C | ± 0.5 °C |
| Response time | 90% of the value in less than 30 seconds |
| Stocking temperature | – 10°C to + 60°C |
| Signal interface | Modbus RS-485 en standard et SDI-12 |
| Maximum refreshing time | Maximum < 1 seconde |
| Sensor power-supply | 5 to 28 volts, max 30 V |
| Electric consumption | Automatic Standby < 50 μA , Heating time 100 mS Average Modbus RS485/ Range 0-100 mS/cm
1 measure/s : • Vin 5V : 31 mA • Vin 12V : 15,5 mA • Vin 24V : 11,5 mA Max curent pulse 700 mA during 2 mS, 350 mA during 150 mS |
| Sensor | |
| Dimensions | Diameter max. 62,4 mm, Lenght : 196 mm |
| Weight | 700 g |
| Material | EPDM, PVC, Stainless steel |
| Maximum pressure | 5 bars |
| Connection | 9 armoured connectors, polyurethane jacket, bare-wires or waterproof Fisher connector |
| Protection | IP68
|

