Technical Data
Functions:
- Autotest
- Dosing
- Percent weighing
- totalizing
- Parts counting
- Peak hold
- Newton unit measurement
- Statistics
- Checkweighing
- Under hook weighing
- GLP procedures
- Animal weighing
- Pipettes calibration
- Density determination
| Specification | BAS 31 |
| Max. capacity | 220 g |
| Minimal load | 0,01g |
| Readability | 0,0001 g |
| Tare range | – 220 g |
| Linearity | ± 0,0002 g |
| Pan size | ø 100 mm |
| Stabilization time | 3,5 sec. |
| Calibration | Internal (automatic) |
| Interface | 2xRS232, 2xUSB(A+B), WIFI (optional) |
| Display | large LCD with backlight |
| Working temperature | + 10°C – +40°C |
| Power Supply | 110-230 V AC, 50/60 Hz |
| Netweight / Grossweight | 5,6 kgs / 9,5 Kg |
| Size / Packing size | 333x206x355 / 550x460x580 mm |



