Technical Data
The unit provides:
- Washing mode
- Rinsing mode
- Mixing mode
- Double aspiration
- Possibility of additional solution mixing during time gap between two work cycles
- Possibility to use microtest plates by different manufacturers, ensured by automated plate set up (adjusting to different depths of plate wells)
- Plate and strip washing mode
- User-defined programs with adjustable parameters
- Saving work programs
The unit is designed for use in closed laboratory rooms at temperatures from +10 to +35°C and relative humidity up to 80% at +25°C decreasing linearly to 50% relative humidity at 35°C
4-channel washing solution weight logger, 4 CHW Logger provides automatic control of rinsing solution and waste volumes. The washer shows remaining volume for each bottle as percentage and gives a warning message in case of low solution volume or full waste bottle when 4 CHW Logger is connected.
| Specification | |
| Detection mode: | Absorbance |
| Minimum dispense volume: | 25 µl |
| Maximum dispense volume: | 1600 µl |
| Dispense increment: | 25 µl |
| Dispensing accuracy: | ±2.5% |
| Allowed residual liquid volume in plate well: | not more than 2 µl |
| Number of wells washed simultaneously: | 8 |
| Number of washing cycles for each channel: | 1–15 |
| Aspiration time: | 0.2–3 s |
| Aspiration/dispensing speed: | 3 levels |
| Max. number of channels in a program: | 2 |
| Soaking time: | 0–300 s (increment 10 s) |
| Shaking time: | 0–150 s (increment 5 s) |
| Number of washed rows: | 1 – 12 |
| Time of plate single wash (350 µl), no more: | 45 s |
| Number of programs: | 100 |
| Plate platform and washing head movement: | automated |
| Indication of operation modes: | 8-line LCD |
| Dimensions: | 375 345 180 mm |
| Weight with accessories: | 11 kg |
| External power supply: | DC 12 V, 5 A |
| Consumed power, not more: | 60 W |
| 4 CHW logger Specifications | |
| Max. loading per scale cup: | 2 kg |
| Overall dimensions: | 267 × 252 × 97 mm |
| Weight: | 3 kg |



