Technical Data
| Specification: | |
| Volume: | 18 l |
| Heating power: | 600W |
| Operating Temp. Range: | Room Temperature + 10°C… + 300°C |
| Temp. Uniformity: | ± 0,5 |
| Temp. Fluctuation: | ± 0,5 |
| Temperature Setting: | 0,1°C |
| Time range: | 1 -9999min, continuous |
| Max. Number of shelfs: | 2 |
| Shelf Load: | 15 kg |
| Internal Dimension: | 260 x 260 x 260 mm (L x W x H) |
| External Dimension: | 460 x 510 x 695 mm (L x W x H) |
| Weight: | 20 kg |



