Technical Data
| Method | Gas chromatography (GC) |
| Type | GC column |
| Phase | CW 20-M-AM |
| Composition | Polyethylene glycol (PEG), especially deactivated for the analysis of polyfunctional amines |
| USP listing | Not available or proprietary |
| Polarity | Polar |
| Column inner diameter | 0.53 mm |
| Film thickness | 1 µm |
| Column length | 25 m |
| Recommended application(s) | Dioxins, FAMEs, Gas chromatography, GC |
| Tmax isotherm | 220 °C |
| Tmax temp. program | 240 °C |
| Housing type | Wall coated open tubular (WCOT) capillary column, internal wall of capillary is coated with a very fine film of liquid stationary phase |
| Hardware | Fused Silica coated with polyimide coiled/wound on metal cage |
| Cage size | 7″ (inch) |
| Integrated precolumn | No |
| Storage temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| Scope of delivery | 1x GC column coiled/wound on metal cage, user manual, certificate of analysis |
| Gross weight (incl. packaging) | 262.3 g / 0.58 lbs |
| Packaging dimensions | 240 x 214 x 69 mm / 9.45 x 8.43 x 2.72 Inch |
| Hazardous material | No |



