Technical Data
| Hazardous material | No |
| Method | Gas chromatography (GC), injection port septa |
| GC septa hardness | Pierced |
| GC septa size | 9 mm (N 9) |
| GC septa thickness | 3 mm |
| GC septa grade | Premium HT quality, Marathon |
| Recommended application(s) | Easier penetration, Easily handling, GC autosampler, Highest durability, Improving the injecting of the sample, Low bleed, Reduced chance of needle bending, Sealing the GC injection port |
| Temperature stability (max) | 400 °C |
| With CenterGuide | Yes |
| Additional GC septa information | Extreme durability for > 400 injections, with CenterGuide |
| Storage temperature | RT |
| Scope of delivery | 25x injection port septa (GC), blister packaging |



