Technical Data
| Hazardous material | No |
| Method | Gas chromatography (GC), injection port septa |
| GC septa hardness | 45 ° shore A |
| GC septa size | 9 mm (N 9) |
| GC septa thickness | 3 mm |
| GC septa grade | Silicone, soft |
| Recommended application(s) | Improving the injecting of the sample, Sealing the GC injection port, Standard GC applications |
| Temperature stability (max) | 250 °C |
| With CenterGuide | No |
| Additional GC septa information | Transparent silicone |
| Storage temperature | RT |
| Scope of delivery | 50x injection port septa (GC) |



