Technical Data
| Hazardous material | No |
| Method | Gas chromatography (GC) |
| Type | GC column |
| Brand | OPTIMA |
| Phase | OPTIMA 5 HT |
| Composition | Cross-linked silarylene phase – polarity similar to 5 % phenyl – 95 % methylpolysiloxane, 5 % diphenyl – 95 % dimethylpolysiloxane |
| USP listing | G27, G36 |
| Polarity | Nonpolar–low polar |
| Column inner diameter | 0.25 mm |
| Film thickness | 0.1 µm |
| Column length | 15 m |
| Recommended application(s) | Fuel, Gas chromatography, GC, High boiling analytes, Hydrocarbons, Oils, Simulated distillation |
| Tmax isotherm | 380 °C |
| Tmax temp. program | 400 °C |
| Housing type | Wall coated open tubular (WCOT) capillary column; internal wall of capillary is coated with a very fine film of liquid stationary phase |
| Hardware | Fused Silica coated with polyimide coiled/wound on metal cage |
| Cage size | 7″ (inch) |
| Integrated precolumn | No |
| Storage temperature | RT |
| Scope of delivery | 1x GC column coiled/wound on metal cage, user manual, certificate of analysis |



