Technical Data
| Method | HPLC, analytical |
| Brand | NUCLEOSIL |
| Base material | NUCLEOSIL – the standard silica |
| Phase | NUCLEOSIL 120-5 C18 |
| USP listing | L1 |
| Surface chemistry | Medium density monomeric octadecyl (C18, ODS) modification |
| Mode | Reversed phase (RP) |
| Type | EC HPLC column (analytical) |
| Hardware | Stainless steel |
| Column length | 30 mm |
| Column inner diameter | 4 mm |
| Particle type | Fully porous particles (FPP) |
| Particle shape | Spherical |
| Particle size | 5 µm |
| Eluent in HPLC column | Acetonitrile – water |
| Recommended application(s) | Aldehydes, Basic, neutral or acidic drugs, Derivatized amino acids, Fat-soluble vitamins, Ketones, Pesticides, Phenolic compounds, Reversed phase, RP applications HPLC |
| Endcapped | Yes |
| Carbon content | 11.0 % |
| pH stability | 2.0–8.0 |
| Pore size | 120 Å |
| Specific surface according to BET | 200 m²/g |
| Temperature stability (max) | 60 °C |
| Pressure stability (max) | 400 bar / 5800 psi |
| Column volume | 0.38 mL |
| Storage temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| Scope of delivery | 1x analytical HPLC column, instruction leaflet, certificate of analysis |
| Hazardous material | No |


