Technical Data
| Column volume | 50 mL |
| Hazardous material | No |
| Method | Solid phase extraction (SPE), accessory |
| Accessory purpose | CHROMABOND vacuum manifold |
| Brand | CHROMABOND |
| Hardware | Polypropylene (PP) |
| Storage temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| Gross weight (incl. packaging) | 873 g / 1.92 lbs |
| Packaging dimensions | 250 x 215 x 175 mm / 9.84 x 8.46 x 6.89 Inch |
| Scope of delivery | 50x Centrifuge tubes |



