Technical Data
| Hazardous material | No |
| Method | Thin layer chromatography (TLC) |
| Phase | SILCEL-Mix UV254 |
| Base material | Glass plates coated with silica and cellulose |
| Surface chemistry | Mixed layer of cellulose and silica gel |
| Mode | Normal phase (NP) |
| Plate size | 20×20 cm |
| Layer thickness | 0.25 mm |
| Layer hardness | Standard, soft |
| UV indicator | Yes |
| Support material / backing | Glass |
| Particle size | Not available or not applicable |
| Particle type | Fully porous particles (FPP) |
| Particle shape | Irregular |
| Pore size | Not available or not applicable |
| Pore volume | Not available or not applicable |
| Binder | Yes |
| pH stability | 2.0–8.0 |
| Recommended application(s) | Antimicrobial compounds, Preservatives |
| Temperature stability | High |
| Storage temperature | RT |
| Scope of delivery | 25x TLC glass plates (20×20 cm) |



