Technical Data
Specification
Standard design of furnace
- Maximum temperature 1100°C
- Capacity 8.2 L
- High thermal efficiency
- Vacuumed ceramic fiber chamber
- Heating elements are embedded in fiber
- High quality thermoinsulation materials
- Door safety interlock switch
- Ceramic bottom plate
- Fast heating time
- Low power consumption
- Good stability and uniformity
Control
- Microprocessor temperature controller (Omron E5CC)
- Temperature measurement by thermocouple type ”K”
- PID electronic regulator, double digital display reference temperature and measured temperature
| Technical details MF 8/1100 | |
| Useful volume | 8,2 L |
| Rated power not more then | 1.8 kW |
| Rated supply voltage | 230 V |
| Rated frequency | 50/60 Hz |
| Number of phases | 1 |
| Continuous operating Temperature | 1100°C |
| Maximum temperature | 1100°C |
| Working chamber material | Fibre muffle |
| Maximum heating- up time (without charge) | 50 min |
| Temperature stability in working chamber at rated temperature in thermal steady state without charge not more than |
±2°C |
| Temperature uniformity in working space at rated temperature in thermal steady state without charge not more than |
±10°C |
| Furnace working chamber dimensions | |
| width | 200 mm |
| depth | 300 mm |
| height | 133 mm |
| Furnace dimensions: | |
| width | 440 mm |
| depth | 620 mm |
| height | 510 mm |
| Weight ( Netto) | 28 kg |



