Technical Data
| Specification | |
| Sample Capacity: | 24 x 0,2 ml, 8-strip, 24 x 0,2 ml plate |
| Temperature control range: | + 4 ~ +99 °C |
| Heating Rate (Max): | ? 5,0 °C /sec |
| Cooling Rate (Max): | ? 4,0 °C /sec |
| Block Temp. Uniformity: | ? 0,3 °C |
| Block Temp. Accuracy: | ? 0,3 °C |
| Temp. of Hot Lid: | 30°C – 110 °C |
| Adjustability of Hot Lid Press: | Yes |
| Temp. Control Mode: | Block or Tube |
| Display: | 320 x 240 LCD |
| Program Storage: | 100 files |
| Max. Segments | 5 segments |
| Max. Program Steps: | 16 steps |
| Max. Cycles: | 99 cycles |
| Size: | 297 (L) x 212 (W) x 200 (H) mm |
| Weight: | 3,2 kg |
| Interface: | RS 232 |


