Technical Data
| Measure principle | Combination Electrode (ORP/reference) platinium ring, Reference Ag/AgCI. Gelled electrolyte (KCI) |
| Measure ranges conductivity | – 1000.0 to + 1000.0 mV |
| Resolution | +/- 0.1 mV |
| Precision | +/- 10 mV |
| Answer time | < 90 s |
| Principle of measure T°C | CTN |
| Temperature | 0°C to + 60°C |
| Resolution | 0.01 °C |
| T90 | < 300 s |
| Signal interface | Modbus RS-485 and standard SDI-12 |
| Maximum refreshing time | Maximum < 1 seconds |
| Sensor power-supply | 5 to 12 volts |
| Electric consumption | Standby : 25 µA
Average RS485 (1 measure/second) : 20 mA Pulse current : 500 mA Heating time : 100 mS |
| Sensor | |
| Dimensions of sensor mounted | Mounted sensor length: gland (262 mm) not included ; Length with gland : 324 mm. |
| Weight | 350 g (sensor + cable) |
| Material in contact with the environment | PVC, POM-C,platinium, Polyurethane |
| Maximum pressure | 5 bars |
| Connection | 9 armoured connectors, polyurethane jacket, bare-wires or waterproof Fisher connector |
| Protection scale | IP 68 |



