Technical Data
| Measure principle | Optical IR (870 nm) based on IR absorption |
| Measure ranges conductivity | 0-50 g/L
Turbidity : 0-4000 FAU Sludge blanket : 0-100 % |
| Resolution | 0.01 g/L
Turbidity : 0.01 à 1 FAU Sludge blanket : 0.01 à 0.1 % |
| Accuracy | SS< 10 %
Turbidity : +/- 5% (range 200-4000 FAU) Sludge blanket : +/- 2% |
| Response Time | < 35 secondes |
| Principle of measure T°C | NTC |
| Temperature | -5.00 °C to + 60,00°C |
| Resolution | 0,01 °C |
| Accuracy | +/- 0.5 °C |
| Storage Temperature | -10°C to + 60°C |
| Signal interface | Modbus RS-485 or SDI-12 |
| Maximum refreshing time | Maximum < 1 seconds |
| Sensor power-supply | 5 to 28 volts |
| Electric consumption | Standby : 25 μA (5 V)
Average RS485 (1 measure/seconde) : 4.5 mA (5V) Average SDI12 (1 measure/seconde) : 4.5 mA (5V) Curent Pulse : 100 mA during 30 mS Heating times : 100 ms |
| Sensor | |
| Weight | 750 g (sensor) |
| Material in contact with the environment | DELRIN, Nickel-plated brass, EPDM |
| Maximum pressure | 5 bars |
| Connection | 9 armoured connectors, polyurethane jacket, bare-wires or waterproof Fisher connector |
| Protection scale | IP 68 |



