Technical Data
| Platform | Qualitative test paper |
| Parameter | Aluminum, Zirconium |
| Detection limit | Aluminum – 10 mg/L Al³⁺, Zirconium – 20 mg/L Zr⁴⁺ |
| Color change | Aluminum – yellow → bright-red /red-violet, Zirconium – yellow → red-violet |
| Length | 70 mm |
| Width | 20 mm |
| Shelf life (from production) | 2 Years |
| Storage temperature | 4−30 °C |
| Scope of delivery | 100 test strips in a plastic box |
| Hazardous material | No |



