Technical Data
| Platform | Qualitative test paper |
| Parameter | Water |
| Detection limit | Water – 1–2 mm water layer |
| Color change | Water – blue → colorless |
| Length | 200 mm |
| Width | 10 mm |
| Shelf life (from production) | 2 Years |
| Storage temperature | 4−30 °C |
| Scope of delivery | 100 test papers in a box |
| Hazardous material | No |



