Technical Data
| Platform | Qualitative test paper |
| Parameter | Cobalt |
| Detection limit | Cobalt – 25 mg/L Co²⁺ |
| Color change | Cobalt – white → blue |
| Length | 70 mm |
| Width | 20 mm |
| Shelf life (from production) | 2 Years |
| Storage temperature | 4−30 °C |
| Scope of delivery | 200 test strips in a plastic box |
| Hazardous material | No |



