Technical Data
| Platform | Qualitative test paper |
| Parameter | Iron |
| Detection limit | Iron – 10 mg/L Fe²⁺ or Fe³⁺ |
| Color change | Iron – yellow-white → red-brown |
| Length | 70 mm |
| Width | 20 mm |
| Shelf life (from production) | 2 Years |
| Storage temperature | 4−30 °C |
| Scope of delivery | 100 test strips in a plastic box |
| Hazardous material | No |



