Technical Data
| Platform | Qualitative test paper |
| Parameter | Sulfite |
| Detection limit | Sulfite – 10 mg/L Na₂SO₃ |
| Color change | Sulfite – white → pink-red |
| Length | 70 mm |
| Width | 20 mm |
| Shelf life (from production) | 2 Years |
| Storage temperature | 4−30 °C |
| Scope of delivery | 100 test strips in a plastic box |
| Hazardous material | No |



