Technical Data
| Platform | Qualitative test paper |
| Parameter | Copper |
| Detection limit | Copper – 0.05 μg Cu on surfaces |
| Color change | Copper – yellow-white → pink-purple |
| Length | 40 mm |
| Width | 25 mm |
| Shelf life (from production) | 1.5 Years |
| Storage temperature | 4−30 °C |
| Scope of delivery | 40 test papers in a plastic box |
| Hazardous material | No |



