Technical Data
| Format | Filter paper circles |
| Grade | MN 220 |
| Surface | Smooth |
| Basis weight | 85 g/m² |
| Thickness | 0.17 mm |
| Filtration speed description | Slow |
| Filtration speed | 45 s |
| Quality | Black |
| Material | Cellulose |
| Color | Black |
| Wetstrength | Light |
| Diameter | 55 mm, 70 mm, 90 mm, 110 mm, 125 mm, 150 mm, 185 mm |
| Scope of delivery | 100 filters per pack |
| Hazardous material | No |


